Warmińsko - Mazurski
Urząd Wojewódzki w Olsztynie
jednostka sektora finansów publicznych

szukaj >

bip_logo_pl
odstep
SPRAWY ZWIĄZANE Z ZAPOBIEGANIEM SZKODOM W śRODOWISKU I ICH NAPRAWĄ

 

 

 

 

 

Sprawy związane z zapobieganiem szkodom w środowisku i ich naprawą

 

 

1. Podstawa prawna

1.1.Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego

(t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz.1071 z późn. zm.)

1.2. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz.1635 z późn. zm.)

1.3. Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. z dnia 26 kwietnia 2007 r. Nr 75, poz. 493)

1.4. Ustawa z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U. z 2007 r. Nr 44, poz. 287)

1.5. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska  ( Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz.150)

1.6. Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019, z późn. zm.)

1.7.Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 oraz z 2005 r. Nr 113, poz. 954 i Nr 130, poz. 1087)

1.8. Ustawa  z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266, z 2005 r. Nr 175, poz. 1462 oraz z 2006 r. Nr 12, poz. 63)

 

2. Informacje ogólne    

                     

 

2.1. Organem ochrony środowiska właściwym w sprawach odpowiedzialności za zapobieganie szkodom w środowisku i naprawę szkód w środowisku jest wojewoda.

2.2.Jeżeli bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku lub szkoda w środowisku wystąpiły na obszarze dwóch lub więcej województw, właściwy jest wojewoda, który pierwszy powziął informację o ich wystąpieniu. Wojewoda ten, podejmuje działania w porozumieniu z wojewodą, na którego obszarze działania wystąpiło bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku lub szkoda w środowisku.

2.3. Organ ochrony środowiska jest obowiązany przyjąć od każdego zgłoszenie o wystąpieniu bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku i przekazuje kopię zgłoszenia do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

2.4. Jeżeli zgłoszenie jest nieuzasadnione organ ochrony środowiska odmawia wszczęcia postępowania w drodze postanowienia.

2.5. Główny Inspektor Ochrony Środowiska prowadzi rejestr bezpośrednich zagrożeń szkodą w środowisku i szkód w środowisku w formie elektronicznej.

 

2.6. W przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku podmiot korzystający ze środowiska jest obowiązany niezwłocznie podjąć działania zapobiegawcze.

2.7. W przypadku wystąpienia szkody w środowisku podmiot korzystający ze środowiska jest obowiązany do:

§         podjęcia działań w celu ograniczenia szkody w środowisku, zapobieżenia kolejnym szkodom i negatywnym skutkom dla zdrowia ludzi lub dalszemu osłabieniu funkcji elementów przyrodniczych, w tym natychmiastowego skontrolowania, powstrzymania, usunięcia lub ograniczenia w inny sposób zanieczyszczeń lub innych szkodliwych czynników;

§         podjęcia działań naprawczych.

 

 

3. Obowiązki podmiotu korzystającego ze środowiska oraz obowiązki organu

 

3.1. W przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku podmiot korzystający ze środowiska jest obowiązany niezwłocznie podjąć działania zapobiegawcze.

3.2. Podmiot korzystający ze środowiska jest obowiązany niezwłocznie zgłosić fakt zaistnienia szkody organowi ochrony środowiska i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska.

Zgłoszenie zawiera:

§         imię i nazwisko albo nazwę podmiotu korzystającego ze środowiska oraz jego adres zamieszkania albo adres siedziby;

§         określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) - w przypadku wykonywania tej działalności;

§         określenie rodzaju, opis, wskazanie miejsca i datę wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku;

§         opis działań zapobiegawczych i naprawczych podjętych do chwili zgłoszenia.

 

3.3 Podmiot korzystający ze środowiska jest obowiązany uzgodnić warunki przeprowadzenia działań naprawczych z organem ochrony środowiska

3.4.W celu uzgodnienia warunków podmiot składa wniosek

3.5. Wniosek o uzgodnienie warunków przeprowadzenia działań naprawczych zawiera informacje na temat:

§         obszaru wymagającego podjęcia działań naprawczych;

§         funkcji pełnionych przez obszar wymagający działań naprawczych;

§         początkowego stanu środowiska na danym terenie;

§         aktualnego stanu środowiska na danym terenie;

§         planowanego zakresu i sposobu przeprowadzenia działań naprawczych oraz planowanego terminu ich rozpoczęcia i zakończenia

3.6.Uzgodnienie warunków następuje w drodze decyzji

3.7.Decyzja  zawiera:

§         stan, do jakiego ma zostać przywrócone środowisko;

§         zakres i sposób przeprowadzenia działań naprawczych;

§         termin rozpoczęcia i zakończenia działań naprawczych.

3.8.Organ ochrony środowiska wydaje decyzję po zasięgnięciu opinii:

§         dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej - w odniesieniu do szkody w wodach;

§         dyrektora urzędu morskiego - w odniesieniu do szkody w środowisku na obszarach morskich;

§         dyrektora okręgowego urzędu górniczego - w odniesieniu do szkody w środowisku spowodowanych ruchem zakładu górniczego;

§         dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - w odniesieniu do szkody w środowisku na obszarach, na których występują lasy stanowiące własność Skarbu Państwa;

§         dyrektora parku narodowego - w odniesieniu do szkody w środowisku na obszarze parku narodowego;

§         organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej - w odniesieniu do szkody w środowisku w strefach ochronnych i ujęciach wody przeznaczonej do spożycia oraz wody w kąpieliskach.

3.9. Jeżeli podmiot korzystający ze środowiska nie podejmie działań zapobiegawczych i naprawczych, organ ochrony środowiska, w drodze decyzji, nakłada na niego obowiązek przeprowadzenia tych działań.

3.10. W decyzji organ ochrony środowiska określa:

§         zakres i sposób przeprowadzenia działań zapobiegawczych, w tym czynności zmierzające do ograniczenia oddziaływania na środowisko;

§         stan, do jakiego ma zostać przywrócone środowisko;

§         zakres i sposób przeprowadzenia działań naprawczych;

§         termin wykonania obowiązku.

3.11. Organ ochrony środowiska podejmuje działania zapobiegawcze lub naprawcze w przypadku jeżeli:

§         podmiot korzystający ze środowiska nie może zostać zidentyfikowany lub nie można wszcząć wobec niego postępowania egzekucyjnego, lub egzekucja okazała się bezskuteczna;

§         z uwagi na zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub możliwość zaistnienia nieodwracalnych szkód w środowisku jest konieczne natychmiastowe podjęcie tych działań.

3.12.  Organ ochrony środowiska, w celu prowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych, określa, w drodze decyzji, zakres udostępnienia powierzchni ziemi przez władającego powierzchnią ziemi oraz zakres i sposób przeprowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych oraz termin ich rozpoczęcia i zakończenia.

3.13. Postępowanie w sprawie wydania powyższej decyzji wszczyna się z urzędu.

3.14. Jeżeli bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku lub szkoda w środowisku wystąpiły na terenie, do którego podmiot korzystający ze środowiska nie posiada tytułu prawnego, władający powierzchnią ziemi jest obowiązany umożliwić prowadzenie działań zapobiegawczych a także prowadzenie badań związanych z oceną szkody w środowisku.

3.15. Władającemu powierzchnią ziemi za szkody, jakie poniósł w wyniku działań zapobiegawczych i naprawczych podjętych przez organ ochrony środowiska (tylko wtedy, gdy podmiot korzystający ze środowiska nie może zostać zidentyfikowany lub nie można wszcząć wobec niego postępowania egzekucyjnego, lub egzekucja okazała się bezskuteczna) przysługuje odszkodowanie od organu ochrony środowiska.

3.16. Na żądanie władającego powierzchnią ziemi organ ochrony środowiska ustala wysokość odszkodowania w drodze decyzji; decyzja jest ostateczna.

3.17. Organ ochrony środowiska, który podejmuje działania zapobiegawcze lub naprawcze  żąda od podmiotu korzystającego ze środowiska zwrotu poniesionych przez siebie kosztów przeprowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych.

3.18. Organ ochrony środowiska może odstąpić od żądania zwrotu całości lub części kosztów przeprowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych, jeżeli:

§         podmiot korzystający ze środowiska nie został zidentyfikowany lub nie można wszcząć wobec niego postępowania egzekucyjnego, lub egzekucja okazała się bezskuteczna;

§         koszt postępowania egzekucyjnego jest wyższy niż kwota możliwa do odzyskania.

3.19. Roszczenia względem podmiotu korzystającego ze środowiska o zwrot kosztów z tytułu przeprowadzonych przez organ ochrony środowiska działań zapobiegawczych lub naprawczych przedawniają się z upływem 5 lat od dnia zakończenia tych działań lub ustalenia sprawcy bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku.

3.20. Obowiązek poniesienia kosztów przeprowadzenia działań zapobiegawczych lub naprawczych, ich wysokość oraz sposób uiszczenia określa, w drodze decyzji, organ ochrony środowiska.

 

 

 

 

 

4. Miejsce załatwienia sprawy

Wydział Środowiska i Rolnictwa

Oddział Środowiska i Gospodarki Wodnej

pokój nr 286,  tel.(0-89) 52 32 294  e-mail:  jkostrze@uw.olsztyn.pl

 

Delegatura w Elblągu

Oddział Środowiska i Rolnictwa

pokój nr 234 tel.(0-55) 23 74 517  23 74 500

e-mail:egontars@uw.olsztyn.pl

e-mail:  osr_elb@uw.olsztyn.pl

 

 

5. Opłaty skarbowe

  5.1. opłata skarbowa za wydanie decyzji –10 zł

  5.2.Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje: z chwilą złożenia wniosku o wydanie decyzji. Zapłaty opłaty skarbowej dokonuje się gotówką w kasie organu podatkowego lub bezgotówkowo na rachunek tego organu.

Rachunek Urzędu Miasta Olsztyn: Wydział Podatków i Opłat

Bank Pekao S.A. I Oddział w Olsztynie

nr rachunku  36 12401590 1111 0010 1634 3389

 

 

 

6. Termin załatwienia sprawy

 

Decyzję wydaje się bez zbędnej zwłoki - nie później niż w ciągu miesiąca, w sprawach szczególnie skomplikowanych - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

 

 

 

7. Składanie odwołań

7.1. Od wydanych w toku postępowania decyzji służy stronom odwołanie do Ministra właściwego ds. środowiska  za pośrednictwem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w terminie 14 dni od daty jego doręczenia.

Od wydanych w toku postępowania postanowień służy stronom zażalenie do Ministra właściwego ds. środowiska  za pośrednictwem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

 

7.2. Organ odwoławczy

Minister właściwy ds. środowiska

00-922 Warszawa

ul. Wawelska 52/54

7.3. Odwołanie należy składać w dwóch egzemplarzach.

 

 

 

 

8.Warunki uzyskania dla decyzji klauzuli ostateczności

 

W przypadku braku odwołania od decyzji po upływie 14 dni decyzja staje się ostateczna. Klauzulę ostateczności nadaje się decyzji po upływie ok.21 dni od daty ostatniego doręczenia decyzji.

 

9. Możliwość składania interwencji, wyrażania opinii i sugestii

       U kierownika oddziału lub pracownika merytorycznego prowadzącego sprawę

       w godzinach urzędowania.

 

Podmiot udostępniający informację:
Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

Osoba odpowiedzialna za treść: None
Data modyfikacji: 2008/05/09 11:01:35
Redaktor wprowadzający: