KOMUNIKAT
SZANOWNI PAŃSTWO
OD DNIA 28 SIERPNIA 2019R. STRONA TA JEST STRONĄ ARCHIWALNĄ
AKTUALNA STRONA BIP ZNAJDUJE SIĘ POD ADRESEM
gov.pl/uw-warminsko-mazurski
Początek formularza
Program Interreg V-A Litwa-Polska jest następcą Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska 2007-2013. Jego celem jest przyczynienie się do wzrostu gospodarczego i jakości życia na obszarze przygranicznym Polski i Litwy poprzez bliższą współpracę między ludźmi i instytucjami.
Obszar wsparcia to 5 obwodów ze strony litewskiej:
· mariampolski
· olicki
· tauroski
· kowieński
· wileński (z wyłączeniem miasta stołecznego Wilna)
oraz 3 obszary ze strony polskiej:
· podregion białostocki (powiaty białostocki, sokólski i Miasto Białystok)
· podregion ełcki (powiaty ełcki, giżycki, gołdapski, olecki, piski, węgorzewski)
· podregion suwalski (powiaty augustowski, grajewski, moniecki, sejneński, suwalski i Miasto Suwałki)
Wsparcie dla Programu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 51.488.135 EUR.
Szczegółowe informacje dotyczące Programu znajdują się na stronie internetowej http://lietuva-polska.eu
Minister Infrastruktury i Rozwoju (od dnia 16 listopada 2015 Minister Rozwoju), Porozumieniem z dnia 22 października 2015r., powierzył Wojewodzie Warmińsko – Mazurskiemu zadania Krajowego Kontrolera w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A 2014-2020 Litwa - Polska (ujęte w strukturze organizacyjnej Wydziału Infrastruktury, Geodezji i Rolnictwa, jako samodzielne stanowisko pracy do spraw obsługi Programu Współpracy INTERREG V-A Litwa-Polska).
Krajowy Kontroler informuje, że podczas realizacji programów z EFRR w latach 2014-2020 wszyscy beneficjenci polscy zobowiązani są do stosowania tzw. „zasady konkurencyjności”, która szczegółowo została opisana w załączniku nr 5 do Podręcznika Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska. Wersja elektroniczna dokumentu jest dostępna na stronie http://lietuva-polska.eu
Ponadto, Krajowy Kontroler PW Interreg V-A 2014-2020 Litwa-Polska przykładając dużą wagę do działań zgodnych obowiązującymi regulacjami, uruchomił mechanizm kontroli polegający na anonimowym zgłaszaniu nadużyć finansowych.
Nadużyciem finansowym, w rozumieniu art. 1 lit. a Konwencji sporządzonej na mocy art. K.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich, jest jakiekolwiek celowe działanie lub zaniechanie naruszające interesy finansowe Wspólnot Europejskich w odniesieniu do wydatków, polegające na:
- wykorzystaniu lub przedstawieniu nieprawdziwych, niepoprawnych lub niepełnych oświadczeń lub dokumentów, które ma na celu sprzeniewierzenie lub bezprawne zatrzymanie środków z budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich lub budżetów zarządzanych przez Wspólnoty Europejskie lub w ich imieniu,
- nieujawnieniu informacji z naruszeniem szczególnego obowiązku, w tym samym celu,
- niewłaściwym wykorzystaniu takich środków do celów innych niż te, na które zostały pierwotnie przyznane.
Zgłoś nadużycie
Jeżeli natknęli się Państwo na jakikolwiek rodzaj nadużycia finansowego, korupcji i/lub konfliktu interesu, w związku z wdrażaniem PW Interreg V-A 2014-2020 Litwa-Polska , będziemy wdzięczni za informację o tym fakcie. Zgłoszenia można dokonać:
Informujemy, iż zgłoszenia można dokonać w pełni anonimowo.
Zgłoszenia nadużyć traktujemy priorytetowo, mają one zawsze charakter poufny, zapewniający bezpieczeństwo osobom zgłaszającym. Wariant anonimowy przeznaczony jest dla osób, które w wyniku zgłoszenia obawiają się negatywnych konsekwencji.
Jeżeli chcieliby Państwo wiedzieć, jakie działania podjęła Instytucja po przyjęciu zgłoszenia – prosimy zostawić swój adres e-mail.