Warmińsko - Mazurski
Urząd Wojewódzki w Olsztynie
jednostka sektora finansów publicznych

szukaj >

bip_logo_pl
odstep
 Punkt potwierdzania profilu zaufanego ePUAP

 

  W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Punkt Potwierdzania profilu zaufanego ePUAP zlokalizowany jest w Punkcie Obsługi Klienta w holu głównym Urzędu.
Punkt przyjmuje klientów w godzinach pracy Urzędu.

 

 

Od 9 czerwca 2011r.  będzie można załatwić wiele spraw administracyjnych za pośrednictwem Internetu, w tym przesłać elektronicznie do urzędu wnioski m.in. o „becikowe", o stypendium szkolne, czy dokonać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Będzie to możliwe dzięki usłudze bezpłatnego podpisu elektronicznego, czyli Profilu Zaufanego na ePUAP. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało bezpłatną metodę potwierdzania tożsamości w systemach elektronicznej administracji. Wystarczy założyć konto użytkownika na platformie ePUAP.

 

 

Czym jest Profil Zaufany ePUAP?

 

Profil Zaufany ePUAP to bezpłatny podpis elektroniczny, dzięki któremu obywatel może załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu. System zidentyfikuje osobę, która ten podpis wykorzystuje. Cały proces zastosowania profilu będzie odbywać się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

 

Profil Zaufany ePUAP spełnia funkcje podobne do oferowanych obecnie komercyjnych podpisów elektronicznych.

 

 

W jaki sposób będzie można założyć Profil Zaufany ePUAP?

 

Należy najpierw założyć konto użytkownika na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl), z którego wysyłamy wniosek o potwierdzenie Profilu Zaufanego ePUAP. Następnym krokiem jest uwierzytelnienie profilu w jednym z urzędów (czyli tylko raz trzeba będzie się udać do odpowiedniego punktu). W wybranym urzędzie przedstawiamy urzędnikowi dokumenty potwierdzające nasze dane osobowe, a ten porównuje je z tymi, które wprowadziliśmy do systemu. Po pozytywnej weryfikacji danych, na podstawie przedłożonego dowodu osobistego, konto założone na portalu ePUAP zyskuje status Profilu Zaufanego.

 

Dane osobowe można potwierdzić w punktach zlokalizowanych w urzędach wojewódzkich, oddziałach ZUS, urzędach skarbowych, konsulatach, a także w tych urzędach gmin, które zdecydują się na ich prowadzenie.

 

 

Sposób działania

 

Profil Zaufany ePUAP działa jak odręczny podpis. Właściciel loguje się na stronie www.epuap.gov.pl, wybiera usługę, którą chce zrealizować, wypełnia wniosek, podpisuje go Profilem Zaufanym ePUAP, a następnie wysyła wniosek do urzędu.

 

Profil Zaufany ePUAP będzie bezpłatny, dostępny dla wszystkich osób, które założą konto na portalu ePUAP.

 

Urzędy same zdecydują, które usługi będą świadczyły z wykorzystaniem Profilu Zaufanego ePUAP.

 

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej    www.epuap.gov.pl      to system informatyczny służący udostępnianiu obywatelom, przedsiębiorcom oraz instytucjom usług administracji publicznej drogą elektroniczną.

 

 

Podmiot udostępniający informację:
Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

Osoba odpowiedzialna za treść: Grzegorz Florczak
Data modyfikacji: 2018/02/13 12:57:40
Redaktor wprowadzający: Urszula Kalinowska