UWAGA!
Wersja historyczna z 2008/01/04 15:38:36 GMT+1.  Powrót do wersji aktualnej

Warmińsko - Mazurski
Urząd Wojewódzki w Olsztynie
jednostka sektora finansów publicznych

szukaj >

bip_logo_pl
odstep
Realizacja procedury związanej z uruchomieniem linii kredytowych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, poszkodowanych w wyniku zjawisk o charakterze klęskowym.

 

 

 

 

Realizacja procedury związanej z uruchomieniem linii kredytowych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, poszkodowanych w wyniku zjawisk

o charakterze klęskowym.

 

 

 

1.  Podstawa prawna

1.1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji   (Dz. U. z dnia 2 maja 2007 r. Nr 77, poz. 514) § 1 ust. 2

1.2. Zarządzenie Nr 24/2007 z późn. zm. Prezesa ARiMR z dnia 29 maja 2007 r., w sprawie wprowadzenia warunków i zasad udzielania kredytów z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do oprocentowania oraz „Wykazu działalności w zakresie rolnictwa i przetwórstwa produktów rolnych wspomaganych przez ARiMR w postaci dopłat do oprocentowania kredytów” oraz Zasad udzielania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa gwarancji oraz poręczeń spłaty kredytów bankowych –symbol nKL (Dział III) 

1.3. Zarządzenie  Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w sprawie powołania  Komisji ds. oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej spowodowanych klęską żywiołową na terenie województwa warmińsko-mazurskiego

1.4. „Informacja dla Komisji powołanych przez wojewodę, dotycząca ogólnych zasad

      szacowania strat w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się  na obszarach  gdzie szkody powstały w związku z klęską suszy, gradobicia, nadmiernych opadów atmosferycznych, wymarznięcia, powodzi, huraganu, pożaru spowodowanego wyładowaniem atmosferycznym, lub osuwisk ziemi opracowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 

 

2.      Miejsce załatwienia sprawy

          Wydział Środowiska i Rolnictwa

          Samodzielne stanowisko pracy ds. rolnictwa i rozwoju wsi

 

pokój nr 290, tel. (0-89)  52 32 358

e-mail:  rolsr@uw.olsztyn.pl ,   tfilipow@uw.olsztyn.pl

 

 

 

3.Dokumenty i warunki niezbędne do załatwienia sprawy

3.1.Informacje ogólne

3.1.1. Za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może stosować dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolniczej, znajdujących się na obszarach gdzie szkody  powstały w związku z klęską suszy, gradobicia, nadmiernych opadów atmosferycznych, wymarznięcia, powodzi, huraganu, pożaru spowodowanego wyładowaniem atmosferycznym lub osuwisk ziemi.

3.1.2. Opinię  Wojewody, wraz z wnioskiem kredytowym składa się w banku na formularzu, którego wzór został określony przez  Prezesa Agencji.

3.1.3. Opinia, o której mowa w punkcie 3.1.2. powinna określać w szczególności zakres i wysokość doznanych szkód, których oszacowania dokonuje Komisja powołana przez Wojewodę.

3.1.4. Oprocentowanie kredytu jest zmienne i nie może wynosić więcej niż 1,5 stopy redyskontowej weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez Narodowy Bank Polski w stosunku rocznym.

3.1.5. Należne bankowi odsetki płacone są przez kredytobiorcę  w wysokości 0,25 oprocentowania określonego w pkt. 3.1.4.

3.1.6.     Kwota kredytu nie może przekroczyć oszacowanej przez komisję powołaną przez wojewodę wielkości szkód w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej, inwentarzu i rzeczowych środkach  do produkcji rolnej, a w przypadku kredytów inwestycyjnych wartości odtworzeniowej środków trwałych nie więcej  niż:

- 4 mln zł na inwestycje realizowane przez podmiot w gospodarstwie rolnym,

- 8 mln zł na działy specjalne produkcji rolnej.

3.1.7. Warunki konieczne do uznania obszaru za dotknięty klęską żywiołową:

-   klęską  musi być dotknięty pewien obszar (najmniej sołectwo), na którym znajdują się poszkodowane gospodarstwa, w rozmiarach stanowiących zagrożenie dalszego ich funkcjonowania,

-         pojedyncze gospodarstwa dotknięte  zjawiskami wymienionymi w pkt. 3.1.1., nie spełniają wymogów pojęcia klęski żywiołowej,  z wyjątkiem pożaru  wywołanego wyładowaniem atmosferycznym,

-         stopień zniszczeń upraw nie może być niższy niż 30%.

-    w razie kilkakrotnego uszkodzenia tej samej uprawy, wysokość każdej następnej szkody ustala się z uwzględnieniem wysokości poprzednio ustalonych strat.

3.2. Wojewoda  powołuje Komisje  do oszacowania strat  na wniosek samorządu terytorialnego lub samorządu rolniczego, związków i organizacji rolniczych, producenta rolnego.

3.2.1. Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

-         datę stwierdzenia skutków klęski,

-          rodzaj zjawiska,

-         zasięg terytorialny zjawiska.

3.2.2. W przypadku klęski pożaru należy dołączyć do wniosku dokument Policji lub Straży Pożarnej, potwierdzający powstanie pożaru będącego następstwem wyładowania atmosferycznego.

3.2.3. W przypadku szacowania strat w uprawach rolnych, w skład Komisji powołanej przez wojewodę powinien wchodzić pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego

(właściwego ze względu na miejsce położenia działki), a pozostali członkowie powinni posiadać wykształcenie rolnicze. Straty w budynkach szacuje komisja,  w skład której powinna wchodzić osoba posiadająca uprawnienia budowlane.

3.2.4. Komisje  dokonują  szacunku strat w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej w terminie  2 miesięcy od dnia stwierdzenia  skutków klęski poprzez lustracje na miejscu.

3.2.5. Dokonane przez Komisję szacunki  stanowią podstawę do ubiegania się przez rolników o preferencyjne kredyty - tzw. „klęskowe” na wznowienie produkcji w poszkodowanych gospodarstwach rolnych.

3.2.6. Po dokonaniu szacunku strat w uprawach lub mieniu, indywidualnie dla każdego gospodarstwa Komisja,  sporządza w dwóch egzemplarzach:

- zestawienie imienne (imienny wykaz rolników poszkodowanych w wyniku klęski żywiołowej kierujących wnioski kredytowe do akceptacji przez wojewodę)

 - zestawienia zbiorcze strat oszacowanych  z tytułu klęski żywiołowej, zgodnie z obowiązującymi wzorami  zestawień, określonymi przez  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

3.2.7.Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego przygotowuje opinię, (odrębnie dla każdego gospodarstwa) według wzoru formularza zatwierdzonego przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

3.3. Zadania Wydziału Środowiska i Rolnictwa

3.3.1.Sprawdzenie protokółu zbiorczego z oszacowania strat pod względem formalnym i merytorycznym,

3.3.2. Przygotowanie stosownego wniosku  wojewody do Ministra  Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażenie zgody na uruchomienie procedury otwarcia  linii kredytowej (KL-01 lub KL-02) dla poszkodowanych rolników,

3.3.3. Przekazanie  gminom,  samorządowi rolniczemu, związkom i organizacjom rolniczym, Warmińsko – Mazurskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego informacji o wyrażeniu zgody przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na  uruchomienie procedury otwarcia preferencyjnej linii kredytowej,

3.3.4. Sprawdzenie pod względem merytorycznym i formalnym opinii stanowiących integralną część wniosków  kredytowych przygotowanych.

3.3.5. Przedkładanie opinii   do  podpisu wojewodzie lub z upoważnienia wojewody dyrektorowi wydziału.

 

 

 

3.4. Opłaty skarbowe

3.4.1. Nie dotyczy

 

 

4.Termin załatwienia sprawy

4.1. Oszacowanie strat przez komisję powołaną przez wojewodę,  następuje w ciągu   2 miesięcy  od dnia stwierdzenia skutków klęski.

4.2. Wojewoda w okresie 3 miesięcy  od dnia stwierdzenia skutków klęski przedkłada wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie procedury otwarcia linii kredytowej na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej poszkodowanych w wyniku wystąpienia zjawisk o charakterze klęskowym.

 

 

5. Składanie odwołań od decyzji

Nie dotyczy

 

6.    Warunki uzyskania dla decyzji klauzuli ostateczności

Nie dotyczy

 

7.    Możliwość składania interwencji, wyrażania opinii i sugestii

            U  Dyrektora Wydziału  lub pracownika merytorycznego prowadzącego sprawę w godzinach urzędowania.

 

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej redaguje
Alfred Wenzlawski
tel.(089)52-32-236, fax. (089)53-51-881
e-mail: awenzlaw@uw.olsztyn.pl

Osoba odpowiedzialna za treść: Marianna Barcz
Data modyfikacji: 2008/01/04 15:38:36
Redaktor wprowadzający: